Menü

Organik Çiçek Balı 450 G

Organik Çiçek Balı 450 G
Organik Çiçek Balı 450 G
  • Stok Durumu: STOKDA YOK
  • Ürün Kodu: OB007
%30
indirim
350,00TL
500,00TL
Saat 12:00'ye kadar verilen siparişlerde Aynı Gün Kargo
Tüm siparişlerinizde
Ücretsiz Kargo seçeneği
Organik Çiçek Balı 450 GR

Çiçek balı doğal olarak üretilen, insan sağlığına son derece faydası olan ve yoğun olarak tükettiğimiz besinlerden bir tanesidir. Nektar olarak adlandırılan bal özü maddesi, çiçek malının ham maddesini oluşturmaktadır. Nektarların çiçek balı olabilmesi için ise arılar tüm yaz yoğun şekilde çalışmaktadır. Arıların gerçekleştirmiş oldukları bu yoğun reaksiyon çiçek balını ortaya çıkarır. Arılar yapıları gereği yalnızca tek bir çiçek türünden nektar toplarlar. Bu sayede binlerce arı farklı çeşitlerde çiçeklerden nektarlar toplayarak doğal çiçek balını oluşturmuş olurlar. Bu çeşitlilik çiçek balının farklı renkte, farklı kokuda ve farklı lezzetle olmasına sebep olabilir, ancak çiçek balı özü itibari ile tamamen doğal ve katkısızdır.

Çiçek balı içerisinde insanlar için gerekli olan tüm vitamin ve mineraller bulunur. Çiçek balının içerisinde bulunan bu vitaminler sayesinde çiçek balı önemli bir besin değeri olarak günlük hayatta sık olarak kullanılır. Günümüzde çiçek balı sofralarımızda lezzet olarak kullanıldığı gibi, sağlık açısından da kullanılmaktadır. Özellikle soğuk kış aylarında boğaz ağrısı çeken insanlar, ıhlamurlarına, sütlerine, sıcak sularına çiçek balı ekleyerek kısa sürede iyileşebiliyor.

Çiçek balının kalitesini belirleyen ana unsur çiçeklerin farklı çeşitlerde olması ve arıların faaliyet gösterdiği alanın yüksekliğidir. Farklı çiçeklerden oluşturulan çiçek balı daha lezzetli ve daha kaliteli olabilmektedir. Bu yörede yetişen Koyun Gözü, Hulis, Yonca, Kekik, Ballı Baba ve çeşitli dağ çiçekleri arıların nektar topladığı çiçeklerdir. Bu sayede bu yörenin balları oldukça lezzetli ve kalitelidir.

Çiçek balında kristalleşme önemlidir. Kristalleşen bal kaliteli ve katkısızdır.  Doğal bal belli bir süre beklediği zaman kristalleşir. Aslında kristalleşen çiçek balının içindeki polenlerdir. Kristalleşmeyen ballar katkı maddeli, doğal olmayan ballardır. Bu tür ballar kesinlikle tercih edilmemelidir.

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
Kötü İyi
Doğrulama Kodu